– «Kuben» i Ysteby, Gàivuotna/Kåfjord
Verdens minste galleri
Som en del av kunstprogrammet til Riddu Riđđu skal Kåfjordkunstneren Odd Marakatt Sivertsen markere åpningen av et galleri i fjærsteinene.
Galleriet «Kuben» står på en viktig sjøsamisk arena: stranda, fjæra, matfatet. Publikum møter her sjøsamisk og kvensk kultur, identitet, næring og historie. Det er duket for et intenst møte med et kunstverk – og seg selv. I tillegg står galleriet på historisk grunn, her hvor tyskerne satte grensen ved brenning av Finnmark og Nord-Troms. Lyngen og Kåfjord var også grensen for NATOs atomstrategi, krigsstrategi under den kalde krigen - Lyngenlinja. En historisk markert grense i norsk sammenheng, men som er lite omtalt, nærmest skjult. På dette stedet åpenbarer det seg altså: verdens minste galleri.
«Kuben» inngår i Odd Marakatt Sivertsens totale kunstprosjekt som tematiserer billedkunst og litteratur fra Nordområdene.
Galleri «Kuben»
Tid: Åpningen finner sted onsdag 20.juli kl 12.00
Info: Buss fra festivalområdet kl 11.30













