Climate change trough the eyes of indigenous people 2010 - 2012

Riddu Riddu har nå etablert et 3 årig prosjekt, Climate change trough the eyes of indigeous people, som skal synliggjøre klimaendringene fra et urfolksperspektiv gjennom temaene kunst, kunnskap og dokumentasjon.

Riddu Riđđu festivála er en internasjonal urfolksarena som gjennom 19 år har etablert seg et stort nettverk i urfolksverden gjennom folk - til folk samarbeid.  Festivalen arbeider med det genuine i urfolksuttrykk og ønsker å belyse den hverdagen som urfolk møter i sine miljøer gjennom kunst og kultur. Festivalen har siden starten hatt et bredt fokus på nordområdene og særlig urfolk i Russland. Festivalen ønsker nå å arbeide på et mer globalt perspektiv og har i gangsatt et 3-årig prosjekt "Climate change trough the eyes of indigenous people" hvor målsetting er å belyse klimautfordringer sett gjennom urfolksøyne. I en tid der klimaendring er et faktum er det nå på tide at vi får høre urfolks stemmene.

KUNST – 2010 – KOLT RIDDU

Gjennom tusenvis av år har kunsten vært en av de fremste måter for mennesker å kommunisere i nåtid og i fremtid. Kunsten evner å bruke ord som når dypere enn vanlig kommunikasjon. Kunsten kommer fra hjertet og når inn i hjertet. Kunsten lever i generasjoner og urfolk seg i mellom har mye å lære av hverandre. På Riddu Riddu festivalen 2010 møttes 20 profesjonelle urfolkskunstere fra Norge, Sverige, Finland, Russland, Guatemala og Brasil får å delta i en workshop KOLT RIDDU som skulle belyse klimautfordringer gjennomurfolksøyne.

KUNNSKAP  – 2011

Urfolk i verden innhar verdifull og unik kunnskap om naturen og ivaretakelse av naturressursen vi har til låns. Urfolk har i generasjoner levd av og med naturen. De er sannsynligvis de som gråter mest over de klimaforandringene verden nå står overfor. Hvordan påvirker klimaendringene urfolks levemåte, kultur og fremtid?  På Riddu Riddu festivalen 2011 inviteres urfolk fra hele verden for å dele kunnskap og skape samtaler omkring klimaendringer.

DOKUMENTASJON – 2012

På Riddu Riddu festivalen 2012 skal det handle om klimadokumentasjon. Gjennom forskning, film og foto.